اف سی بای اف سی بای

اتوماسیون صنعتی سایت فروش محصولات اتوماسیون صنعتی

HMI تعریف شده است
رابط انسان و ماشین (HMI) یک رابط کاربری یا داشبورد است که شخص را به ماشین، سیستم یا دستگاه متصل می کند. در حالی که این اصطلاح از نظر فنی می تواند برای هر صفحه نمایشی که به کاربر اجازه تعامل با یک دستگاه را می دهد به کار رود، HMI دلتا بیشتر در زمینه یک فرآیند صنعتی استفاده می شود.

اگرچه HMI رایج ترین اصطلاح برای این فناوری است، اما گاهی اوقات به عنوان رابط انسان و ماشین (MMI)، پایانه رابط اپراتور (OIT)، رابط اپراتور محلی (LOI)، یا پایانه اپراتور (OT) نامیده می شود. HMI و رابط کاربری گرافیکی (GUI) مشابه هستند اما مترادف نیستند: رابط‌های گرافیکی اغلب در داخل HMI برای قابلیت‌های تجسم استفاده می‌شوند.

در تنظیمات صنعتی، HMI ها را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

نمایش داده ها به صورت بصری
زمان تولید، روندها و برچسب ها را پیگیری کنید
بر شاخص های کلیدی عملکرد نظارت کنید
مانیتورینگ ورودی و خروجی دستگاه
و بیشتر
مشابه نحوه تعامل شما با سیستم تهویه مطبوع خود برای بررسی و کنترل دمای خانه خود، اپراتور کف کارخانه ممکن است از HMI برای بررسی و کنترل دمای یک مخزن آب صنعتی استفاده کند، یا ببیند آیا پمپ خاصی وجود دارد یا خیر. در تاسیسات در حال حاضر در حال اجرا است.

HMI ها به اشکال مختلف، از صفحه نمایش داخلی روی ماشین ها، مانیتور کامپیوتر، تا تبلت وجود دارند، اما صرف نظر از فرمت آنها یا اصطلاحی که برای اشاره به آنها استفاده می کنید، هدف آنها ارائه بینشی در مورد عملکرد و پیشرفت مکانیکی است.

 

چه کسی از HMI استفاده می کند؟
فناوری HMI تقریباً توسط تمام سازمان‌های صنعتی و همچنین طیف گسترده‌ای از شرکت‌های دیگر برای تعامل با ماشین‌های خود و بهینه‌سازی فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود.

صنایعی که از HMI استفاده می کنند عبارتند از:

انرژی
خوردنیها و آشامیدنیها
ساخت
نفت و گاز
قدرت
بازیافت
حمل و نقل
آب و فاضلاب
و خیلی بیشتر
متداول ترین نقش هایی که با HMI ها تعامل دارند، اپراتورها، یکپارچه سازان سیستم و مهندسان، به ویژه مهندسان سیستم کنترل هستند. HMI ها منابع ضروری برای این متخصصان هستند که از آنها برای بررسی و نظارت بر فرآیندها، تشخیص مشکلات و تجسم داده ها استفاده می کنند.

کاربردهای رایج HMI
HMI ها با کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) و حسگرهای ورودی/خروجی برای دریافت و نمایش اطلاعات برای مشاهده کاربران ارتباط برقرار می کنند. صفحه نمایش HMI را می توان برای یک عملکرد واحد، مانند نظارت و ردیابی، یا برای انجام عملیات پیچیده تر، مانند خاموش کردن ماشین آلات یا افزایش سرعت تولید، بسته به نحوه اجرای آنها استفاده کرد.

HMI ها برای بهینه سازی یک فرآیند صنعتی با دیجیتالی کردن و متمرکز کردن داده ها برای بیننده استفاده می شوند. با استفاده از HMI، اپراتورها می توانند اطلاعات مهم نمایش داده شده در نمودارها، نمودارها یا داشبوردهای دیجیتال را ببینند، آلارم ها را مشاهده و مدیریت کنند، و با سیستم های SCADA و MES از طریق یک کنسول ارتباط برقرار کنند.

پیش از این، اپراتورها برای بررسی پیشرفت مکانیکی و ثبت آن بر روی یک تکه کاغذ یا تخته سفید باید دائماً روی زمین راه بروند. با اجازه دادن به PLCها برای برقراری ارتباط مستقیم اطلاعات در زمان واقعی به یک صفحه نمایش HMI، فناوری HMI نیاز به این روش قدیمی را از بین می برد و در نتیجه بسیاری از مشکلات پرهزینه ناشی از کمبود اطلاعات یا خطای انسانی را کاهش می دهد.

تفاوت بین HMI و SCADA چیست؟
کنترل نظارتی و اکتساب داده (SCADA) و HMI ارتباط نزدیکی با هم دارند و اغلب در یک زمینه به آنها اشاره می شود زیرا هر دو بخشی از یک سیستم کنترل صنعتی بزرگتر هستند، اما هر کدام عملکردها و فرصت های متفاوتی را ارائه می دهند. در حالی که HMI ها بر انتقال بصری اطلاعات برای کمک به کاربر برای نظارت بر فرآیند صنعتی متمرکز هستند، سیستم های SCADA ظرفیت بیشتری برای جمع آوری داده ها و عملیات سیستم کنترل دارند. برخلاف سیستم های اسکادا، HMI ها اطلاعات را جمع آوری و ضبط نمی کنند و به پایگاه های داده متصل نمی شوند. در عوض، HMI ابزار ارتباطی مؤثری را ارائه می‌کند که به عنوان بخشی از یا در کنار یک سیستم SCADA عمل می‌کند. 

این برگ نما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
برگ نماهای مرتبط
اف سی بای اف سی بای 1 out of 10 based on 2 ratings.